Sign In | Create an Account | Welcome, . My Account | Logout | Subscribe | Submit News | Contact Us | Home RSS
 
 
 

The Lineup

February 11, 2013
Weirton Daily Times

(Games at 6 p.m. unless noted)

Today

Girls' Basketball

Regular Season

Oak Glen at Brooke

Madonna at Weir

Boys' Basketball

Ohio Division II

Sectional First Round

(at Union Local)

Buckeye Local vs. Edison, 7 p.m.

Wheeling Hospital OVAC Championships

Tuesday

Boys' Basketball

Wheeling Hospital OVAC Championships

Championship Semifinals

Class 5A

University at Morgantown

Indian Creek at Parkersburg South

Class 4A

Martins Ferry at St. Clairsville

Harrison Central at Steubenville

Class 3A

Monroe Central at Buckeye Trail

River at Magnolia

Class 2A

Cameron at Steubenville Central

Wheeling Central at Clay-Battelle

Class 1A

Paden City at Conotton Valley

Beallsville at Bishop Donahue

Consolation Pool

Brooke at Linsly

Valley at Madonna

Toronto at Oak Glen

Shenandoah at Buckeye Local

Edison at Weir

Wednesday

Boys' Basketball

Wheeling Hospital OVAC Championships

Consolation Pool

Buckeye Local at Barnesville

Girls' Basketball

Ohio Division II

Sectional Semifinals

(at Union Local)

Carrollton vs. Beaver Local, 6 p.m.

Steubenville vs. East Liverpool, 8 p.m.

Ohio Division III

Sectional Semifinals

(at Dover)

Harrison Central vs. Sandy Valley, 6 p.m.

Thursday

Girls' Basketball

Regular Season

Brooke at Weir

Ohio Division II

Sectional Semifinals

(at Union Local)

Indian Creek vs. Tri-Valley, 6 p.m.

Minerva vs. Buckeye Local-Edison winner, 8 p.m.

Swimming

W.Va. State Meet

Prelims

(at WVU Natatorium)

Boys, 8:30 a.m.

Girls, 4:30 p.m.

Friday

Boys' Basketball

Wheeling Hospital OVAC Championships

Championship Consolations

Class 5A

TBD

Class 4A

TBD

Class 3A

TBD

Class 2A

TBD

Class 1A

TBD

Consolation Pool

Weir at Bridgeport

John Marshall at Toronto

Oak Glen at Bellaire

East Liverpool at Brooke

Madonna at Edison

Girls' Basketball

Oak Glen at North Marion

Wrestling

Ohio Sectionals

Division II

(at Buckeye Local)

with Beaver Local, Buckeye Local, East Liverpool, Edison, Harrison Central, Indian Creek, Steubenville, 5 p.m.

Division III

(at Barnesville)

with Barnesville, Bellaire, Beallsville, Bridgeport, Caldwell, Steubenville Central, Martins Ferry, Monroe Central, River, Shadyside, Shenandoah, St. Clairsville, Toronto, Union Local, 5 p.m.

Swimming

W.Va. State Meet

Finals

(at WVU Natatorium)

Boys, 8:30 a.m.

Girls, 4:30 p.m.

Ohio Districts

Division II

(at Ohio State)

with boys and girls sectional qualifiers

Saturday

Boys' Basketball

Wheeling Hospital OVAC Championships

Class 5A

TBD, 5:30 p.m.

Class 4A

TBD, 3 p.m.

Class 3A

TBD, 12:30 p.m.

Class 2A

TBD, 10 a.m.

Class 1A

TBD, 8 p.m.

Girls' Basketball

Ohio Division III

Sectional Semifinals

(at Cambridge)

Martins Ferry vs. Steubenville Central, 4 p.m.

Bellaire vs. Fort Frye

Wrestling

W.Va. Regionals

Class AAA

(at Brooke)

with Brooke, Wheeling Park, John Marshall, Parkersburg South, University, Morgantown, Parkersburg, Preston, 10 a.m.

W.Va. Regionals

Class AA-A

(at Fairmont Senior)

with Bishop Donahue, Cameron, Clay-Battelle, East Fairmont, Fairmont Senior, Madonna, Magnolia, North Marion, Oak Glen, Ritchie County, St. Marys, Tyler Consolidated, Weir, Wheeling Central, 10 a.m.

Ohio Sectionals

Division II

(at Buckeye Local)

with Beaver Local, Buckeye Local, East Liverpool, Edison, Harrison Central, Indian Creek, Steubenville, 5 p.m.

Division III

(at Barnesville)

with Barnesville, Bellaire, Beallsville, Bridgeport, Caldwell, Steubenville Central, Martins Ferry, Monroe Central, River, Shadyside, Shenandoah, St. Clairsville, Toronto, Union Local, 5 p.m.

 
 

EZToUse.com

I am looking for: